Temizlik ve Hijyen Eğitimi Kayit110
Temizlik ve Hijyen Eğitimi Kayit110
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ - SİTEMİZİN YAŞI: 4284 GÜN - SON ZİYARETİNİZ: - KEYİFLİ VAKİT GEÇİRMENİZİ DİLERİM,LÜTFEN KENDİNİZİ ÖZLETMEYİN.
 
AnasayfaKayıt OlGiriş yap

 

 Temizlik ve Hijyen Eğitimi

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Cüneyt Kaptan
Admin
Cüneyt Kaptan

Adı: : M.Cüneyt Işıtman
Doğum Tarihi : 30/06/55
Erkek Mesaj Sayısı : 2774
Kayıt tarihi : 25/09/09
Yaş : 65

Temizlik ve Hijyen Eğitimi Empty
MesajKonu: Temizlik ve Hijyen Eğitimi    Temizlik ve Hijyen Eğitimi EmptyC.tesi Mart 09, 2013 2:13 am

El Yıkamak Neden Önemlidir?
El yıkamak; soğuk algınlığı, hepatit A, menenjit, grip ve ishale neden olan virüslerden korunmak için ilk savunma hattımızdır. Ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanmış raporlar bulunmuyor ancak virüsler ve temasla bulaşan mikroplar hakkında geniş istatistik bilgilerinin her yıl yayınlandığı ABD’den bir kaç örnek verelim. Sadece ABD’de her yıl 52 milyon soğuk algınlığı vakası görülüyor ve gıda kaynaklı virüslerin yaklaşık 250 çeşidi bulunuyor.

Bir köpeğin salyasının içinde 100′den fazla mikrop var ve bu mikroplar sizi hasta edebilir. Tabii her köpek sevdiğinizde ya da yemek yediğinizde hasta olacaksanız anlamına gelmiyor, ancak ellerinizi düzenli olarak yıkayarak bu riski azaltmanız mümkün.

Gün içinde ellerinizle temas ettiğiniz yüzeyleri bir düşünün. Tuvaletler, elden ele dolaşan paralar, alışveriş torbası, otobüs kapısı, taksi koltuğu, başkasının kullandığı bir kalem…. bu gibi örnekleri çoğaltabiliriz. Sonuç olarak bir yüzeyden mikrop almanız ve farkında olmadan bu mikrobu ağzınıza, yüzünüze veya gözlerinize bulaştırmanız yüksek bir olasılık. Hastalıklara karşı gerçekten korunma istiyorsanız buna ellerinizi gün içinde periyodik aralıklarla yıkayarak başlayabilirsiniz.

Örneğin grip virüsü bulaştığı yüzeylerde 2 ile 8 saat arası aktif kalır ve bu süre içinde yüzeye temas eden onlarca insana bulaşabilir. Ayrıca düzenli el yıkamak, gıdalar yoluyla bulaşan hastalıkların %50′sinden korunma sağlar. Bu alanda yapılan bir araştırmaya göre, ellerini düzenli olarak yıkayan çocukların %24 daha az hasta olduğu ve mide ağrılarına yol açan hastalıklardan %51 daha az etkilendikleri belirlenmiştir.

Ellerinizi Mikroplardan En İyi Şekilde Arındırmak için


Ellerinizi 10-15 saniye suyun altında tutmak mikropları temizlemez. Maksimum sayıda mikroptan kurtulabilmek için ılık su ve sabunla yaklaşık 30 saniye yıkamalısınız. Mikroplar daha çok parmak aralarında kümelendiğinden bu bölgelere özellikle dikkat edin. Anti bakteriyel sıvı sabunlar ekstra temizlik ve koruma sağlayabilir. Ellerinizi yıkarken tırnakları ve tırnak aralarını fırçalamayı unutmayın. Gün içinde su bulamazsanız anti bakteriyel el temizleme bezleri ile ellerinizi sabunla yıkayana kadar hijyen sağlayabilirsiniz.El Yıkama Tekniği

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neşe Saltoğlu, iyi bir el yıkama tekniği alışkanlığıyla mikropların bulaşmasının önlenebileceğini söyledi.Saltoğlu, yaptığı açıklamada, günlük işlerimizde bazı uygulamaların mikropların bulaşmasında önemli rol oynadığını belirterek, "İyi bir el yıkama tekniği alışkanlığı ile bu mikropların bulaşmasını önleyebiliriz. Ellerimizi akarsu altında sabunla ovuşturarak yıkama işlemi mikroorganizmaların yok edilmesi için en ucuz, kolay ve iyi yöntemdir" dedi.

El yıkama alışkanlığının çocukluk çağında edinilmesinin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Neşe Saltoğlu, el yıkama tekniklerini şöyle sıraladı:

"Besinleri hazırlamadan hemen önce ve hazırlama işleminden hemen sonra. Sofrayı kurmadan ve mutfak araç gereçlerini ve masa örtülerini ellemeden hemen önce. Yemeğe başlamadan hemen önce ve sofradan kalktıktan sonra. Çöpleri elledikten hemen sonra (Çöpleri kapalı torbalarda atmalı). Tuvaletten çıktıktan sonra. Çocuklara tuvalet ihtiyaçları için yardım ettikten sonra ve altlarını değiştirdikten sonra. Ter, idrar, balgam, kusmuk, dışkı gibi vücut çıkartılarına temastan hemen sonra. Hayvanları, hayvan kafeslerini ve diğer hayvan eşyalarını elledikten sonra. İş yerine varır varmaz ve iş yerinden ayrılmadan önce. Dışardan eve döner dönmez. Çocuklar için, yuva ve kreşe vardıklarında ve ayrılmadan hemen önce. İlaçları ellemeden hemen önce. Ellerin kirli olduğu fark edilir edilmez. Ev temizliğinden hemen sonra. Kullanmakta olduğu eldivenleri çıkarttıktan sonra."

Prof. Dr. Neşe Saltoğlu, el yıkamada antibakteriyel sabunlara gerek olmadığını, ıslak temizlik mendillerinin el yıkamanın yerini tutamayacağını kaydetti. Çalışma sırasında eldiveni çıkardıktan sonra ellerin kirlenmemiş olsa dahi mutlak suretle yıkanması gerektiğini, tek başına eldiven takmanın ellerin kirlenmemesi ve mikropların yayılmaması için yeterli bir önlem olmayacağını ve el yıkamanın yerini tutamayacağını belirten Saltoğlu, şunları söyledi:

"Her zaman akarsu tercihen sıvı sabun kullanın. Ellerinizi ıslattıktan sonra avuç içine bir miktar sıvı sabun alın. Sabun köpürene kadar ellerinizi ovalayın ve köpürdükten sonra en az 20 saniye devam edin. Parmak aralarının, tırnak içlerinin, el sırtının ve bileklerin iyice temizlendiğinden emin olun. Ellerinizi akar su altında durulayın ve elleriniz temizlendikten sonra tekrar musluğa dokunmayın. Ellerinizi, temiz veya bir kullanımlık olan havlularla kurulayın. Musluk vanasını elinizdeki havluyla kapatın. Kullanmış olduğunuz kirli havluyu su geçirmez kirli torbasına atın. Kirli torbasını ayak pedalıyla açın, el değdirmeyin. Cilt çatlakları için gerekiyorsa losyon kullanmaya karar verin. Bir çocuğa el yıkaması amacıyla ister kucağınızda, ister bir basamak kullanarak musluğa erişir pozisyondayken yukarıdaki tüm maddeleri uygulamasına yardım edin ve sonra kendi ellerinizi yıkayın."

Temizlik ve Hijyen Eğitimi El-yikama-brosuru-bTemizlik ve Hijyen Eğitimi Resim1

Temizlik ve Hijyen Eğitimi Resim2

Temizlik ve Hijyen Eğitimi Resim3

Temizlik ve Hijyen Eğitimi Resim4


Kulak Temizleme Yöntemleri
Kulak içindeki yapışkan, balmumuna benzeyen madde, kulağın enfeksiyonlardan korunması, dışardan gelen kirin kulak zarına kadar ilerlemesinin engellenmesi ve kulak içindeki bakteri oluşumunun yavaşlatılması açısından gereklidir. Ancak zaman içinde kulağı koruyan bu madde tozla birleşerek sertleşir ve büyür. Bunun sonucunda kaşıntıya ve geçici duyma kaybına yol açabilir. İşte bu noktada kulağa ve kulak zarına zarar verilmemesi için doğru temizleme yöntemlerinin kullanılması gerekir. Pamuklu kulak çubukları ilk anda en kolay çözüm olarak görülse de, doğru kullanılmazsa kiri daha derine iterek kulak tıkanıklığının artmasına neden olabilir.

Kulak Çubuğunu Doğru Kullanmak


Kulakları temizlemenin en kolay yöntemi duştan sonra pamuklu kulak çubuğu kullanmak olabilir. Pamuklu çubuğu çok derine kadar indirmeden, hafif hareketlerle kulak deliği çevresinde gezdirmek kiri temizlemenizde yardımcı olabilir. Çubuğun kulak deliğine çok sokulması kiri aşağı itebileceği gibi kulak zarına da zarar verebilir.

Kulak Temizlemek İçin Diğer Yöntemler


Hidrojen peroksit kulak kirini temizlemek için kullanılmaktadır. Kulak kanalını kurutabileceğinden haftada 1-2 günden fazla kullanmayın. Eczanelerde damlalık içinde hazır olarak satılan hidrojen peroksit bulabilirsiniz.

Hidrojen peroksit kiri yumuşattıktan sonra başınızı tıkanan kulağınızın aksi yönünde eğerek bir miktar ılık su dökün. Dış kulağınızı çekerek kulak kanalını düzeltin. Daha sonra başınızı tıkanan kulak tarafına doğru eğip kirin çıkmasını bekleyin.

Bu işlemlerden sonra kulağınızı bir havlu veya saç kurutma makinesi (soğuğa ayarlı ve en az 25 santim mesafeden) ile kurutabilirsiniz.

Kulak kirini temizlemek için geleneksel olarak kullanılan bir diğer yöntem ise mumla yapılan işlemdir. Teoride mum ateşinin sıcaklığı ile kulak içerisinde dışarı doğru vakum yaratılarak kirin çıkması sağlanmaktadır. Ancak bu yöntemin işe yaradığına bir klinik araştırma bulunmamaktadır. Bu gibi yöntemleri kullanmadan önce kulak sağlığınızı korumak adına önce doktorunuza danışmalısınız.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
https://herteldensite.yetkin-forum.com
Cüneyt Kaptan
Admin
Cüneyt Kaptan

Adı: : M.Cüneyt Işıtman
Doğum Tarihi : 30/06/55
Erkek Mesaj Sayısı : 2774
Kayıt tarihi : 25/09/09
Yaş : 65

Temizlik ve Hijyen Eğitimi Empty
MesajKonu: Geri: Temizlik ve Hijyen Eğitimi    Temizlik ve Hijyen Eğitimi EmptyC.tesi Mart 09, 2013 2:17 am

YÜZ, GÖZ VE KULAK TEMİZLİĞİ

Temizlik ve Hijyen Eğitimi Sabun

Her sabah yataktan kalkıldığında su ile yüzün yıkanması gerekmektedir. Gece uykudan önce, yüzün sabunla yıkanarak temizlenmesi yüz derisi üzerindeki günün kirini arındırır. Cildin doğal kimyasal yapısına uygun sabunlar yüz temizliği için tercih edilmelidir.

Çoğu zaman görme keskinliğinin kaybedildiği farkedilmeyebilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla göz muayenesi yaptırılmalıdır. Görme bozukluğu olanların gözlük yerine kontakt lens kullanması oldukça yaygındır. Bazı kişiler sadece göz rengini değiştirmek için estetik amaçlı kontakt lens kullanırlar. Kontakt lens kullanımında temizlik çok büyük önem taşımaktadır. Bu temizliğe ilk gün nasıl uyuluyorsa kontakt lens kullanıldığı sürece de aynı titizlikle uyulması gerekmektedir.

Bazen güzelliği daha belirgin hale getirmek için başta göz çevresi ve kirpikler olmak üzere makyaj amacıyla yüze sürülen çeşitli maddeler kullanmaktadır. Öncelikle bu maddelerin kaliteli olması çok önemlidir. Buna rağmen göz çevresinde ve yüzde mikrobik ya da allerjik sorunlarla karşılaşılabilir. Makyaj yapılıyorsa her akşam yatmadan önce muhakkak göz çevresinde ve yüzde kullanılan makyaj artıkları uygun krem ve solüsyonlar kullanılarak ya da su ve sabunla temizlenmelidir. Makyaj temizliğinde kullanılan malzemelerin niteliği de en az makyaj malzemeleri kadar önemlidir. Bu tür malzemeler yeterince kaliteli olmadığında cildin yıpranmasına, sivilce ve siyah noktaların oluşmasına hatta lekelenmelere yol açabilir.

Kulak temizliğinde kulak arkasının temizliği unutulmamalıdır. Kulak içine herhangi bir cisim sokulmamalıdır. Dış kulak yolunun zedelenmesi tehlikeli iltihaplanmalara neden olabilir.

Kulağa küpe takarken bunun kulakta allerji yapabileceği bilinmelidir. Bu nedenle kullanılacak küpelerin allerji yapma özelliği çok az olan altın ya da gümüşten yapılanları tercih edilmelidir.

Klipsi olmayan küpe kullananlar kulak memesinde delik açtırmaktadırlar. Bu deliği açarken kullanılan delici aracın ve peşi sıra takılan ip ya da halkanın mutlaka mikropsuz olması gerekir. Aksi takdirde kulak memesinde çok tehlikeli durumlara yol açabilecek iltihaplanmalar görülebilir. Ayrıca kulak memesine delik açılırken tek kullanımlık aletler kullanılmadığı taktirde bugün için çok yaygın hale gelmiş kan yolu ile bulaşabilen sarılık (hepatit B), AIDS (HIV) gibi, mikropların yol açtığı hastalıklara yakalanma tehlikesi vardır. Doğal olarak bu riskler kulak gibi vücudun başka yerlerine de takılan cildi delici takıların ve işlemlerin (dövme gibi) tümü için geçerlidir.

kaynak: bilkent.edu.tr
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
https://herteldensite.yetkin-forum.com
Cüneyt Kaptan
Admin
Cüneyt Kaptan

Adı: : M.Cüneyt Işıtman
Doğum Tarihi : 30/06/55
Erkek Mesaj Sayısı : 2774
Kayıt tarihi : 25/09/09
Yaş : 65

Temizlik ve Hijyen Eğitimi Empty
MesajKonu: Geri: Temizlik ve Hijyen Eğitimi    Temizlik ve Hijyen Eğitimi EmptyC.tesi Mart 09, 2013 2:18 am

AYAK TEMİZLİĞİ

Ayaklar her gün çorap ve ayakkabı içerisinde terlediğinden düzenli olarak yıkanmalıdırlar. Yıkanma işlemi yapılmaz ise çevreyi rahatsız edecek kokular, daha sonra da ayak sağlığını bozabilecek nasır gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Ayaklar düzenli olarak yıkanmalı, her yıkamadan sonra parmak araları havlu hatta saç kurutma aracı ile iyice kurutularak mantar enfeksiyonları için ortam oluşması önlenmelidir. Ayak havluları ellerin kurulanmasında kullanılmamalıdır.

Ayak sağlığı ve temizliği için kullanılan çorap ve ayakkabı da önemlidir. Özellikle çorapların pamuklu olması ayak sağlığı için tercih nedenidir. Çorapların temiz olması ve günlük olarak değiştirilmesi gerekmektedir.

Kaynak : bilkent.edu.tr
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
https://herteldensite.yetkin-forum.com
Cüneyt Kaptan
Admin
Cüneyt Kaptan

Adı: : M.Cüneyt Işıtman
Doğum Tarihi : 30/06/55
Erkek Mesaj Sayısı : 2774
Kayıt tarihi : 25/09/09
Yaş : 65

Temizlik ve Hijyen Eğitimi Empty
MesajKonu: Geri: Temizlik ve Hijyen Eğitimi    Temizlik ve Hijyen Eğitimi EmptyC.tesi Mart 09, 2013 2:19 am

Genital hijyeni korumanın 10 altın kuralı

Sağlıklı ve bakımlı bir kadın olmak için bazı kurallara göre davranmak gerekir!

KURAL 1

Doktorunuz aksini önermedikçe vajinanın içini yıkamaya yönelik üretilen hijyen ürünlerini kullanmayın. Ancak bu ürünlerle dış genital bölgenizi temizlemenizde bir sakınca yoktur.

KURAL 2

Tuvalet sonrası temizlikte, temizliğin önden arkaya yapılması çok önemli. Aksi takdirde bakteriler vajinaya bulaşabilir.

KURAL 3

Mantar ve diğer bakterilerin nemli ortamlarda daha kolay üremesi nedeniyle genital bölgenin kuru kalması önemlidir.

KURAL 4

İlişki sonrasında ve diğer tüm zamanlarda idrar yapma ihtiyacı ortaya çıktığında ertelenmemelidir.

KURAL 5

İlişkiye yeterli kayganlık oluşmadan başlamayın. Gerekirse doktor önerisine göre kayganlaştırıcı kullanabilirsiniz.

KURAL 6

Adet döneminde tamponu sık aralıklarla değiştirmeyi ihmal etmeyin. Vajinal tamponlar uzun süre vajina içinde kaldıklarında sorun yaratabilirler.

KURAL 7

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH) açısından risk altında olan biriyle cinsel ilişkiye girdiğinizde prezervatif kullanmasını istemek en doğal hakkınızdır.

KURAL 8

Ağda ve jilet kıl köklerinin enfeksiyonunu kolaylaştırır ve genital bölgenin daha kolay tahriş olmasına neden olur. Bunun yerine makas kullanmayı tercih edebilirsiniz.

KURAL 9

Tuvalette klozet kapağının üzerine serilen tek kullanımlık kağıtları mutlaka kullanın. Bir diğer sorun da tuvaletin içindeki kirli suyun genital bölgeye sıçramasıdır. Bunu önlemek için kirli suyun üzerini tuvalet kâğıdıyla kaplayabilir ya da mavi su verici dezenfektan tabletlerden faydalanabilirsiniz.

KURAL 10

Hiçbir sorununuz olmasa da yıllık jinekolojik muayenenizi yaptırın. Bu, geç belirti veren hastalıkların tanı ve tedavisi açısından çok önemlidir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
https://herteldensite.yetkin-forum.com
Cüneyt Kaptan
Admin
Cüneyt Kaptan

Adı: : M.Cüneyt Işıtman
Doğum Tarihi : 30/06/55
Erkek Mesaj Sayısı : 2774
Kayıt tarihi : 25/09/09
Yaş : 65

Temizlik ve Hijyen Eğitimi Empty
MesajKonu: Geri: Temizlik ve Hijyen Eğitimi    Temizlik ve Hijyen Eğitimi EmptyC.tesi Mart 09, 2013 2:19 am

CİLT TEMİZLİĞİ

Temizlik ve Hijyen Eğitimi Cilt1

Vücuda ait kişisel temizlik ile pek çok hastalığın önüne geçilmektedir. Birkaç örnek vermek gerekirse; ishalli hastalıklar, soğuk algınlıkları, cildin mikrobik hastalıkları, cildin mantar, uyuz ve bitlenme gibi parazitlerle oluşan hastalıkları ve bazı allerjik hastalıklar sayılabilir. Uygun vücut temizliği bir çok deri sorununu ve hastalığını önleyici ve ortadan kaldırıcı bir önlemdir.Kişisel temizlik alışkanlıklarının önlediği diğer bir sorun vücut kokusudur. Vücut kokusu vücut yüzeyinde bulunan mikropların (bakterilerin) teri parçalamasına bağlı olarak meydana gelmektedir. Koku meydana getiren vücut bölgeleri öncelikle ayaklar, kıl köklerinin yoğun olduğu kasık ve koltuk altlarıdır. Her gün banyo yapılamadığı durumlarda koltuk altı önce sabunlu bir bezle, sonra su ile iyice silinmeli ve temizlenmelidir.

Deri üzerine daha sonra bir deodorant veya ter önleyici uygulanabilir. Deodorantlar kokuyu sadece maskelerler. Bu nedenle temizlik aracı olarak değil, geçici bir uygulama olarak değerlendirilmelidirler. Giysilere sinen ter kokusu, beden temizliği yapılsa bile, aynı giysinin temizlenmeden tekrar kullanılması halinde kalıcı olur. Özellikle sık yıkanmayan kalın kazaklar kullanılırken bu nedenle özen gösterilmelidir. Vücudun terleme oranının artması kokunun da artması anlamına gelecektir.

Ancak insan bir süre sonra kendi kokusuna duyarsızlaşır. Yoğun bedensel çalışma vücuttan çıkan ter miktarının artmasına neden olmaktadır. Bedensel etkinliği fazla olmadığı halde, bazı bireylerin ter bezi salgısı fazla olabilir. Bu durum ergenlik ve menapoz durumlarında özellikle ortaya çıkabilir.

Kaynek: bilkent.edu.tr
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
https://herteldensite.yetkin-forum.com
Cüneyt Kaptan
Admin
Cüneyt Kaptan

Adı: : M.Cüneyt Işıtman
Doğum Tarihi : 30/06/55
Erkek Mesaj Sayısı : 2774
Kayıt tarihi : 25/09/09
Yaş : 65

Temizlik ve Hijyen Eğitimi Empty
MesajKonu: Geri: Temizlik ve Hijyen Eğitimi    Temizlik ve Hijyen Eğitimi EmptyC.tesi Mart 09, 2013 2:21 am

BANYO YAPMA ve BANYO TEMİZLİĞİ
BANYO YAPMA

Mümkün olduğunca sık yıkanmak gerekir. Özellikle deri yüzeyinde bulunan mikropların, yığılan kirlerin, ter ve diğer bileşiklerin uzaklaştırılması ve dökülen yüzeysel hücrelerin atılması için de bu uygulama gereklidir.

Yıkanma, su ve sabun kullanarak derinin ovulması ve kirin akıtılmasıdır. Ter, yağ, diğer deri bezleri salgıları, deri üzerindeki mikroplar, deri döküntüleri, toz, çamur vb. birleşerek kir denilen tabakayı meydana getirir. Kirli ortamda çalışan kişilerde zararlı bir takım maddeler vücuda bulaşabilir. İşte tüm bunların günlük banyo ile hatta gereğinde daha sık banyo ile vücuttan uzaklaştırılması sağlanabilir.

Vücuda bulaşan her tür zararlı kimyasal madde banyo ile hemen deriden uzaklaştırılmalıdır. Yıkanma sırasında yıkanmayı kolaylaştıracak araç ve gereçlerden yararlanılabilir. Lif, kese mekanik etkinliği artırmak için yarar sağlayabilir. Lifler sabunun vücuda daha etkin olarak uygulanmasını sağlamaktadır. Sırt bölgesinin sabunlanmasında uzun saplı banyo fırçalarından yararlanılabilir.

Kese geleneksel yıkanma araçlarındandır. Derideki döküntü hücrelerin uzaklaştırılmasına ve bir dereceye kadar deri dolaşımına yardımcı olabilir. Ancak soyucu etki yapacak şiddette kullanılmamalıdır.

Her banyodan sonra iç çamaşırları ve giysiler değiştirilmelidir. Çeşitli nedenlerle banyo yapılamadığı durumlarda da iç çamaşırlarının sık olarak değiştirilmesi gerekmektedir. Spor ve aşırı yorucu işler yaparak fazla terlenildiği durumlarda muhakkak banyo yapılmalı ve iç çamaşırları değiştirilmelidir.

Cinsel İlişki Sonrasında Temizlik

Cinsel ilişki sırasında kişiler arasında vücut salgılarının bulaşması söz konusudur. Bu salgıların çoğu içerikleri nedeni ile mikropların çoğalmasına ve kötü koku oluşmasına elverişli ortam yaratırlar. Hatta bazen hastalık etkenlerini içerebilirler, bu nedenle cinsel ilişki sonrasında da banyo yapılması önerilir. Ancak vajina yıkanmamalıdır. Vajinanın yıkanması buradaki doğal korumayı bozacağından enfeksiyon riskini artırır.

kaynak: bilkent.edu.tr
Banyo temizliğinin neden bu kadar önemli olduğunu anlamanız için gözünüzün önüne şöyle bir sahneyi getirin: Banyoya girdiğinizde fayansların renginin pislikten görünmediğini, duşun su sızdırdığını, küvetin taştığını ve içinde bir düzine hamamböceğinin yüzdüğünü görüyorsunuz. En zor temizlik işlerinden biri gibi görünse de, bir gün içinde birçok defa kullanıldığı için banyonun temizliği oldukça önemlidir. Kirli bir banyo sayısız hastalık ve enfeksiyona davetiye çıkaran bir tehdit oluşturur. Banyonun kullanım sıklığı ve ailenin büyüklüğüne göre günlük olarak ya da en az haftada bir kez banyoyu temizlemelisiniz.

Banyodaki her nesnenin iyice temizlenmesi gerekir. Şimdi genel banyo eşyalarının nasıl temizlenmesi gerektiğine bir göz atalım.
Küvet
Küveti temizlemek için küf giderici sıkın ve birkaç dakika yayılmasını bekleyin. Banyoyu temizleyicilerin kokusundan arındırmak için iyice havalandırın. Duvarları ve küveti fırçalayın. Musluk ve çevresini temizlemek için diş fırçası kullanın. Fırçalama işlemi bittikten sonra suyla durulayın ve sonrasında temiz bir bezle kurulayın.
Tuvalet
Oldukça yorucu bir iş olabileceğinden tuvalet temizliği, banyo temizliğinin en zor kısmıdır. Su ile çamaşır suyu ya da amonyaktan bir karışım oluşturun ve plastik eldiven yardımıyla tuvalete dökün. Tuvaleti oturağından arkasına doğru süngerle silin. Süngeri ara ara suyla durulayın ve temizlemeye devam edin.
Lavabo
Lavaboyu temizlemek için de amonyak ve su karışımı kullanabilirsiniz. Lavabo ve musluğun her tarafını silin ve ıslak süngerle durulayın. Lavabo ve musluğun çevresindeki küfler için eski bir diş fırçasından yararlanın. Temiz ve kuru bir bezle silin.
Fayanslar
Fayansları temizlemeden önce beş dakika kadar duşu açık bırakın. Buhar, kirin temizlenmesinde yardımcı olur. İnatçı kirleri çıkarmak için ovma tozu ve su kullanın ve bir süre bekledikten sonra silin. Matlaşmış fayansları temizlemek için sirkeli su kullanın ve son olarak havluyla silin.
Banyo Perdeleri
Banyo perdeleri çoğunlukla sentetiktir. Ve çamaşır makinesinde yıkanabilir. Bakteriye bağlı enfeksiyonları önlemek için düzenli olarak değiştirilmelidirler. Perdeleri temizleyebilirsiniz de. Sabunlu sıcak suda bekletip, ardından limonla silerek küften kurtulabilirsiniz. Plastik perdeleri temizlemek için yıkama öncesi spreyler de kullanabilirsiniz.
Ayna
Banyo aynasındaki pus ile bulanıklık, tozun yerleşmesini kolaylaştırır. O yüzden günde en az bir kere ya da her banyodan sonra lekelenmesi önlemek için temizlemelisiniz.
Duş Kapısı
Aynada olduğu gibi duş kapılarını da beyaz sirkeyle nemlendirilmiş süngerle silebilirsiniz. Fiberglas kapılara parlaklık katmak için bir kat akrilik zemin boyası kullanabilirsiniz.
Musluk
Temizliğe başlamadan önce daima mutlaka tıkanıklık olup olmadığını kontrol edin. Tıkanıklığı gidermek için soda ve sirkeyi karıştırın ve soğuk suyla akıtın.
Banyo temizliğinde faydalı ipuçları:


 • Tuvaletteki lekeleri temizlemek için kola kullanabilirsiniz. Sıvıdan büyük ölçüde dökün ve bir süre bekletip akıtın.

 • Küvetteki sarı lekeleri gidermek için asit ve peroksit kullanın.

 • Küvetteki su lekelerini gidermek için boraks kullanın.

 • Üre kokusundan kurtulmak için soda ve peroksit içeren deterjanlar kullanın.

 • Küvet, tuvalet, fayans ve lavabolardaki pası temizlemek için limon suyu, beyaz sirke hatta çamaşır suyu bile kullanılabilir.

 • Aynaları temizlemek için saç spreylerinin sebep olduğu yapışkan lekeleri ortadan kaldıran su ve arındırıcı şampuan çözeltisi kullanın.

 • Banyoyu temizlerken duvar ve kapılardaki sabun tabakalarını gidermek ve acil durumlar için ıslak mendil kullanın.

 • Tıkanmış duş fıskiyelerini temizlemek için onları yaklaşık bir sat ılık sirkede bekletin, durulayın ve su artıklarını diş fırçasıyla temizleyin.

 • Eğer su sıkıntınız varsa, temizliği zor olduğundan yağlı banyo ürünleri kullanmaktan kaçının.

 • Küvetin gideri tıkanmışsa sulandırılmış amonyakla silebilirsiniz (plastik eldiven kullanarak).

 • Kirlenmesini önlemek için her kullanımdan sonra tuvalet kapağını kapatın.

Son zamanda yapılan tüm banyolarda kolay temizlenen malzemeler kullanılmakta, bu yüzden de temizlik yapmak eskisi gibi zor değil. Ancak banyoyu temiz tutmak için tüm aile fertlerinin bir disiplin oluşturması gerekmektedir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
https://herteldensite.yetkin-forum.com
Cüneyt Kaptan
Admin
Cüneyt Kaptan

Adı: : M.Cüneyt Işıtman
Doğum Tarihi : 30/06/55
Erkek Mesaj Sayısı : 2774
Kayıt tarihi : 25/09/09
Yaş : 65

Temizlik ve Hijyen Eğitimi Empty
MesajKonu: Geri: Temizlik ve Hijyen Eğitimi    Temizlik ve Hijyen Eğitimi EmptyC.tesi Mart 09, 2013 2:22 am

Dişlerimizi Nasıl Fırçalamalıyız?

Ağız ve diş temizliği sağlığımız açısından çok önemlidir. Dişlerimizi her gün düzenli olarak 2 kere ve yeterli süre boyunca fırçalamamız gerekir. Fırçalama esnasında yumuşak ve dairesel hareketlerle yukarıdan aşağıya doğru diş ve diş etlerimize masaj yapmalıyız. Diş fırçasının ulaşamadığı noktaların temizliği için ise diş ipi kullanmamız gerekir. Dişlerimizi düzenli temizlememizin yanı sıra altı ayda bir diş hekimine giderek kontrollerimizi yaptırmalıyız.

Ağız ve Diş Temizliğinin Önemi

Ağız ve diş temizliği sağlığımız açısından önemli olduğu kadar, toplumsal yaşantımızda da çok önemlidir. Ağız kokusu günlük yaşantımızda bizi sıkıntıya sokan problemlerden biridir. Dişlerin tam olarak temizlenmemesi, çürük dişler, diş taşları, yenilen besinler, bazı mide rahatsızlıkları ağız kokusuna yol açan sebeplerdendir.

Diş eti kanaması da ağız sağlığımız açısından rahatsızlık verebilir. Dişlerimizin temizliğini ihmal edersek dişlerimizde bakteri plağı oluşur ve ilerleyen günlerde dişetlerimizde kızarıklık, iltihap, kanama ve ağız kokusu oluşabilir. Eğer bakteri plağı tam olarak temizlenmezse, bu diş taşlarının oluşumuna sebep olur.

Temizlik ve Hijyen Eğitimi Dis-fircalama-yontemi-2Temizlik ve Hijyen Eğitimi Dis-fircalama-yontemi-3Temizlik ve Hijyen Eğitimi Dissagligi
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
https://herteldensite.yetkin-forum.com
Cüneyt Kaptan
Admin
Cüneyt Kaptan

Adı: : M.Cüneyt Işıtman
Doğum Tarihi : 30/06/55
Erkek Mesaj Sayısı : 2774
Kayıt tarihi : 25/09/09
Yaş : 65

Temizlik ve Hijyen Eğitimi Empty
MesajKonu: Geri: Temizlik ve Hijyen Eğitimi    Temizlik ve Hijyen Eğitimi EmptyPaz Mart 10, 2013 11:53 pm

Halı Nasıl Yıkanır ?
Halı Yıkama Fabrikalarında Halı Yıkama Aşamaları - Halı Nasıl Yıkanır ?
Toz Alma, Yıkama, Sıkma, Durulama, Kurutma, Hav Alma, Paketleme

Toz Alma: Birkaç aşamadan oluşan halı temizleme işleminin ilk aşaması toz alma işlemidir.
Toz alma işlemi, toz alma makinası veya toz dolabı denen bir makine ile yapılmaktadır. Tozları ve kaba pislikleri alınan halılar daha sonra havuzlama için yıkama aşamasına alınır.

Yıkama: Halılar öncelikle içi, su ve halı deterjanı veya şampuanıyla dolu olan bir havuzda bir süre bekletilir. Halı dokularındaki kirler yumuşatılarak halı temizleme işlemi ön hazırlık yapılmış olur.
Halı yıkama işleminde manuel kullanımın etkin olduğu yarı otomatik makina ve otomasyonun hakim olduğu tam otomatik halı yıkama makinası kullanılır.
Yarı otomatik halı yıkama makinası kullanıldığı zaman halılar düz zemin üzerine serildikten sonra şampuanlama, kirli sudan ayırma gerekirse tekrar şampuanlama ve ardından durulama yapılır.
Tam otomatik halı yıkama makinaları tercih edildiği zaman halı, yürüyen bant sisteminde ıslatma, şampuanlama, durulama, kirli suyu sıyırma, vakumlama ve rulo halinde sarma gibi farklı aşamalardan geçerek temizlenir.

Durulama: Yıkama işlemini durulama aşaması takip eder. Durulama, su tatbik edilerek uygulanır ve halı üzerinde deterjan kalıntısı bırakılmamaya dikkat edilmelidir.

Kurutma: Kurutma işlemi için kışın havalandırma ve ısıtma cihazlarının kullanıldığı kurutma odalarından faydalanılır. Kurutma odalarında, ısıtıcılar tarafından verilen sıcak hava ve bu havanın devir daim yapılması sayesinde halılar üzerindeki nem buharlaşarak atılır.
Halılar kuruduktan sonra bir süre de havalandırılmaları için askıda kalır.
Yazınsa; yağış olmadığı zamanlarda halılar, asılarak açık havada kurutulur. Güneş ışığının halılara direkt vurmaması ve halıların tozlanmaması için mutlaka üstlerine koruma yapılmalıdır.
Kullanılacak askıların iz bırakmayacak yapıda olmasına ve ileride çürüme olmaması için halının nemden tamamen arındırılmasına dikkat edilmelidir.

Hav Alma ve Son Kontrol: Halılar kuruduktan sonra kontrol ünitesine alınır.
Kuruyan halıların üzerinde oluşabilen toz ve tüy parçacıklarının alınması olan hav alma işlemi elle veya otomatik hav alma makinelerinde yapılabilir.
Bu işlem yapıldığı sırada halı yıkama sürecinde gözden kaçan lekeler kontrol edilir, lekeye rastlanılması durumunda özel leke çıkarıcı ile lekeye lokal işlem yapılır.

Paketleme: Bu işlemlerden sonra halı, paketlenerek teslim edilmeye hazır hale getirilir.
Özel kılıflarla halının ambalajlanması, teslim sürecine kadar halının temiz kalmasını sağlar.

kaynak:experhali.comHalının Bakım ve Temizliği

1. Ne ile karşı karşıya olduğunuzu anlamak

Halınızı farklı şekilde etkileyen farklı türdeki kirlerden haberdar olmak çok önemlidir. Kuru kirler halı havını yıpratırlar. Ancak, düzenli vakumlama ile temizliği çok kolaydır. Yağ, gres, sakız ve reçine gibi yağlı kirler diğer türlerdeki kirleri halıya yapıştırıcı etki yapar. Sonuç, soluk gri ve ya kahverengi ton almış halıdır. Yağlı kirler, halının kötü görünümünün ana nedenidir ve halıya yapıştıkları için temizlenmesi çok zordur.

2.Detaylı bir bakım programının hazırlanması

Önleyici (Koruyucu) bakım

Rutin bakım

Genel bakım (Derinlemesine temizlik)

Önleyici bakım

Mekâna kirin girmesini önlemek hem daha kolay hem de halının temizlenmesine göre daha hesaplıdır. Alınması gereken önlemler:

Park, yürüme alanları gibi dış mekânlar temiz tutulmalıdır. Kışın oluşan kar ve buzlar, kimyasal madde ve tuzlama uygulamadan temizlenmelidir.

Giriş paspasları, ızgaralar ve değiştirilebilir halılar kullanılmalıdır. Bu alanlar günlük olarak vakumlanmalı, daha sık temizlenmeli ve daha sık değiştirilmelidir.

Ofis alanlarının korunması için döner sandalye altlığı kullanılmalıdır.

Yemek, içmek ve sigara için farklı alanlar tahsis edilmelidir.

Havalandırma sistemi filtreleri düzenli bir şekilde temizlenmeli ve ya değiştirilmelidir.


Düzenli ve programlı bir bakım planı kirlenmenin artarak halıyı yıpratmasını önler. Yenileyici bakım halının yeni görünümünü sağlaması için çok geç kalınmış bir çözüm olacaktır. Bu durumlarda halının premature değişimi kaçınılmaz olacak ve maliyetleri artıracaktır. Bu nedenle düzenli vakumlama çok önemli bir işleve sahiptir.

Vakumlama:

Başarılı bir bakım programının en önemli iki unsuru, doğru vakumlama aralığının bilinmesi ve dogru ekipmanın kullanılmasıdır.

Tavsiye edilen vakumlama aralığı:

Orta – yüksek trafiğe maruz kalan alanlar günlük olarak vakumlanmalıdır. Bu mekanlar, giriş, asansör, lobi, resepsiyon, yoğun koridor, kafeterya, içecek makinelerinin bulunduğu ve çalışanların buluştuğu alanlardır.

Birçok derinlemesine temizlik metodu mevcuttur. Halınıza, trafik seviyesine en uygun ve verimli temizlik imkânı sağlayan metot seçilmelidir. Bazı yöntemlerde kullanılan deterjanların yeniden kirlenmeye yol açabileceği unutulmamalıdır. Bu durum deterjanın halı havından tam olarak çıkmadığı durumlarda geçerlidir. Kullanılan metotlar aşağıda sıralanmıştır:

Sıcak su püskürtme-emme

S
ıcak su ve deterjan basınç altında halı havına püskürtülür. Sonrasında su, deterjan ve gevşemiş kir güçlü bir vakumla emilir. Bu metot çok kullanılan bir metot olup, halının verimli bir şekilde derinlemesine temizliğini sağlar. Bununla birlikte, halıda kalan herhangi bir deterjan artığı kir toplayıp halının soluk ve kirli görünmesine yol açabilir.

Kuru temizleme tozu ile temizlik

Kirleri çekmesi ve yağları emmesi amacı ile halıya kuru toz bileşiği serpilir. Mekanik döner bir fırça yardımıyla kir halıdan sökülür ve sonrasında vakumlanır. Düşük miktarda nem kullanıldığı için, kuruma süresi oldukça kısadır. Bununla birlikte toz düzensiz olarak serpildiğinde halının bazı bölümleri daha temiz görünebilir.


Ator OS 803 3 Motorlu Islak Kuru Vakumlu Süpürge yardımıyla yapabilirsiniz.

Köpük şampuanlama
Hava basıncı ve zorlama kuru köpük yaratır. Silindirik döner bir fırça halı havını tarayarak bu köpüğü yayar. Düşük miktarda nem kullanıldığı için, kuruma süresi oldukça kısadır. Halıda kalan herhangi bir deterjan artığı kir toplayıp halının soluk ve kirli görünmesine yol açabilir.


Ator MR 532 Kuru Köpük Jeneratörü Ator HS 175 - Fırçalı halı Yıkama Makinesi ve Ator OS 803 3 Motorlu Islak Kuru Vakumlu Süpürge yardımıyla yapabilirsiniz.

Döner şampuanlama
Deterjan ve su solüsyonu bir fırça yardımıyla halıya uygulanır. Bir döner fırça yardımıyla solüsyon halıya yedirilerek kirlerin gevşeyip çözülmesi sağlanır. Döner şampuanlama genellikle sıcak su püskürtme ve emme metodu ile birlikte kullanılır. Döner fırça kuru kaldığında halı yüzeyine zarar verebilir. Ator HS 175 - Fırçalı halı Yıkama Makinesi ve Ator OS 803 3 Motorlu Islak Kuru Vakumlu Süpürge yardımıyla yapabilirsiniz.

Pad ile temizlik

Deterjan ve su solüsyonu halıya püskürtülür. Sonrasında döner ve emici bir pad halı havına basınç yapar. Değişimli olarak emici pad deterjan solüsyonuna batırılır ve zemine tatbik edilir. Döner pad temizlik esnasında kurursa halı yüzeyi zarar görebilir. halıda kalan deterjan artıkları da halının kirlenmesine neden olabilir.

Mobilya temizleme teknikleri


Mobilya temizleme teknikleri


Çok severek aldığınız mobilyalarınızın rengini ve görüntüsünü ilk günkü gibi korumasını istemez misiniz? İşte size hayat kurtaran öneriler...
Temizlik ve Hijyen Eğitimi Fay0096 Hepimiz severek ve özenle seçerek aldığımız mobilyalarımızın renk ve görüntü özelliklerini aldığımız günkü gibi korumasını isteriz. Peki bu mümkün mü? Elbette. Yalnızca düzenli olarak yapacağınız birkaç uygulama ile mobilyalarınız ilk günkü hallerini aratmayacak denli temiz, parlak ve güzel bir görünüme kavuşabilir.

Öncelikle döşemelerinizi düzenli aralıklarla elektrik süpürgesi ile temizlemeyi ihmal etmeyin. Neredeyse tüm elektrik süpürgelerinde bulunan veya Ator 2 , 3 motorlu ıslak kuru vakum makinesinin uygun aparatlar yardımıyla, minderlere, ulaşamadığınız iç kısımlara ve döşemelerinizin kıvrımlarına ulaşabilir zorlanmadan toz ve kirden temizleyebilirsiniz.

Koltuk minderlerinizi birkaç haftada bir yerlerinden çıkartarak kontrol etmekte fayda var. Aklınızda bulunsun minderleri daha yakından kontrol ederek aşınma ve yıpranma etkilerini daha yakından izleyebilme imkanına sahip olursunuz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da minder kılıflarınızın yıkanabilir olup olmadığıdır.

Birçok koltuk ve iskemle üzerlerinde ne tür bir temizliğin gerektiğini beirten bir bakım etiketi bulundurur. Bu etiketler üzerinde yer alan sembolleri göz önünde bulundurarak kumaşın herhangi bir zarar görmesini engellemiş oluruz. Bu sembollere bir göz atmakta fayda görüyoruz;

“W” Su ve su bazlı temizleyiciler ile temizlenebilir, “S” Kuru temizleme veya kuru temizleme solventleri ile temizlenebilir, “W-S” Su ve ya solventlerle temizlenebilir, “X” Sadece fırça veya elektrik süpürgesi ile temizlenebilir. Eğer döşemeniz leke yada boya olduysa ancak bu leke oldukça ufaksa ve kumasın üzerinde “ W” ibaresi yer alıyorsa, lekeyi temizletmek için hemen kuru temizlemeye göndermek zorunda değilsiniz. Bu lekeyi kendi imkanlarınızla da çıkarmak mümkün. Ancak herhangi bir işlem yapmadan önce küçük bir alanda deneme yapmayı dikkatten kaçırmayın. Aldığınız sonuç isteğiniz doğrultusunda olumlu ise işleme devam edebilirsiniz.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
https://herteldensite.yetkin-forum.com
Cüneyt Kaptan
Admin
Cüneyt Kaptan

Adı: : M.Cüneyt Işıtman
Doğum Tarihi : 30/06/55
Erkek Mesaj Sayısı : 2774
Kayıt tarihi : 25/09/09
Yaş : 65

Temizlik ve Hijyen Eğitimi Empty
MesajKonu: Geri: Temizlik ve Hijyen Eğitimi    Temizlik ve Hijyen Eğitimi EmptyPtsi Mart 11, 2013 12:00 am

Çarşaflar Nasıl ve Ne Zaman Yıkanmalıdır?

Temizliğe ve Yıkamaya Dikkat Temizliğinden emin olduğunuz eşyalarınız bile bazen mikrop saçabilir.Çünkü gözle görülmeyen mikroplar ve organizmalar aklınıza gelmeyecek yerlerde pusuya yatmış olabilir.

Çarşafların da temizliği üzerinde durulması gerikir.Bu yüzden yıkanmasına çok dikkat etmeniz gereken

Temizliğe ve Yıkamaya Dikkat


Temizliğinden emin olduğunuz eşyalarınız bile bazen mikrop saçabilir.Çünkü gözle görülmeyen mikroplar ve organizmalar aklınıza gelmeyecek yerlerde pusuya yatmış olabilir.

Çarşafların da temizliği üzerinde durulması gerikir.Bu yüzden yıkanmasına çok dikkat etmeniz gereken ve temizliğinde titiz davranmanız gereken çarşaflarınızı iyi kontrol etmelisiniz.Çünkü çarşaflarınız zararlı organizmalar için yuva haline gelebilir…

Çarşafların Yıkanması ve Temizliği


Eğer düzenli olarak yıkanıyorsanız, çarşaflarınızı haftada bir yıkamanız yeterli olacaktır. Peki ateşli bir geceden sonra bu yıkama işlemini ne sıklıkla yapmalısınız? Vücudun seks sırasında salgıladığı sıvılar protein ve laktik asit açısından çok zengin olduğundan leke bırakırlar. Sprey otobronzanlar da benzer şekilde sorun yaratabilirler. Bunun için çamaşırları bir kova soğuk suya koyarak üzerine lavanta yağı ekleyin bu şekilde 20 dakika bekledikten sonra normal yıkama işlemine geçebilirsninz.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
https://herteldensite.yetkin-forum.com
Cüneyt Kaptan
Admin
Cüneyt Kaptan

Adı: : M.Cüneyt Işıtman
Doğum Tarihi : 30/06/55
Erkek Mesaj Sayısı : 2774
Kayıt tarihi : 25/09/09
Yaş : 65

Temizlik ve Hijyen Eğitimi Empty
MesajKonu: Geri: Temizlik ve Hijyen Eğitimi    Temizlik ve Hijyen Eğitimi EmptyPtsi Mart 11, 2013 12:01 am

Sütyen Nasıl Yıkanır? Sütyen Temizliği

Zararlı Organizmalara Dikkat En temiz sandığınız eşyalarınız bile bazen mikrop saçabilir.Çünkü gözle görülmeyen mikroplar ve organizmalar aklınıza gelmeyecek yerlerde pusuya yatmış olabilir.

Bu yüzden yıkanmasına çok dikkat etmeniz gereken ve temizliğinde titiz davranmanız gereken sütyenlerinizi iyi kontrol etmeniz gereklidir.

Zararlı Organizmalara Dikkat


En temiz sandığınız eşyalarınız bile bazen mikrop saçabilir.Çünkü gözle görülmeyen mikroplar ve organizmalar aklınıza gelmeyecek yerlerde pusuya yatmış olabilir.

Bu yüzden yıkanmasına çok dikkat etmeniz gereken ve temizliğinde titiz davranmanız gereken sütyenlerinizi iyi kontrol etmelisiniz.Çünkü sütyeniniz zarar organizmalar için yuva haline gelebilir…

Temizlik ve Hijyen Eğitimi Bra
Sütyenlerin Temizliği ve Yıkanması


Göğüs ölçünüz, sütyeninizi belli sıklıkla yıkamanız gerektiğini belirliyor. Eğer göğüsleriniz büyükse , koltuk altlarınız daha çok çukurda kaldığından terlersiniz. Terlediğinizde ise deri hücre kaybınınz arttığından sutyeniniz kokmaya başlar ve göğüslerinizin altında sıcaktan dolayı lekeler oluşur. Eğer vücudunuzun üst kısmı genişse sutyeninizi her giyişten sonra yıkamalısınız. Dümdüz bir vücut yapınız varsa birkaç gün çamaşır makinesinden uzak durabilirsiniz. Sutyenlernizi makineninizin ılık su ayarında, külotlu çorapların içine koyarak yıkamanızı öneririz.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
https://herteldensite.yetkin-forum.com
Cüneyt Kaptan
Admin
Cüneyt Kaptan

Adı: : M.Cüneyt Işıtman
Doğum Tarihi : 30/06/55
Erkek Mesaj Sayısı : 2774
Kayıt tarihi : 25/09/09
Yaş : 65

Temizlik ve Hijyen Eğitimi Empty
MesajKonu: Geri: Temizlik ve Hijyen Eğitimi    Temizlik ve Hijyen Eğitimi EmptyPtsi Mart 11, 2013 12:02 am

Jean Yıkama Yöntemi


Giydiğiniz Temiz Mi?
Elbiselerinizin temizliğine dikkat etmelisiniz çünkü zannetmediğiniz ölçüde mikrop saçabilir.Çünkü gözle görülmeyen mikroplar ve organizmalar aklınıza gelmeyecek yerlerde pusuya yatmış olabilir.Jean giymeyi sevenler için önemli bir husus da temizlik konusudur.Bu yüzden yıkanmasına çok dikkat etmeniz gereken ve temizliğinde titiz davranmanız gereken Jeanler iyi kontrol etmelisiniz.Çünkü Jeanleriniz zararlı organizmalar için yuva haline gelebilir…Temizlik ve Hijyen Eğitimi EMPORIO-ARMANI-ERKEK-JEAN-28-29-30-34__22101057_0
Jean YıkamasıJean Yıkama Yöntemi
Uzmanlar jean’lerin temizliği için kuru temizleme yapılması öneriyor. Evde ise soğuk suda elde yıkayabilirsiniz. Bu şekilde jeanlerinizin rengini de uzun süre koruyabilirsiniz. Her beş ila on giyişinizden sonra pantolonunuzu ters çevirerek yıkayın ve kuruması için açık havada değil, mümkünse evin içinde bir yere asın.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
https://herteldensite.yetkin-forum.com
Cüneyt Kaptan
Admin
Cüneyt Kaptan

Adı: : M.Cüneyt Işıtman
Doğum Tarihi : 30/06/55
Erkek Mesaj Sayısı : 2774
Kayıt tarihi : 25/09/09
Yaş : 65

Temizlik ve Hijyen Eğitimi Empty
MesajKonu: Geri: Temizlik ve Hijyen Eğitimi    Temizlik ve Hijyen Eğitimi EmptyPtsi Mart 11, 2013 12:03 am

Spor Ayakkabısı Nasıl Temizlenir?

Ayakkabı Temizliği Diğer kıyafetlerinizin temizliğine dikkat ettiğiniz kadar spor ayakkabılarınızında temizliğine dikkat etmelisiniz çünkü zannetmediğiniz ölçüde mikrop saçabilir.Çünkü gözle görülmeyen mikroplar ve organizmalar aklınıza gelmeyecek yerlerde pusuya yatmış olabilir.Ayakkabı Temizliği
Diğer kıyafetlerinizin temizliğine dikkat ettiğiniz kadar spor ayakkabılarınızında temizliğine dikkat etmelisiniz çünkü zannetmediğiniz ölçüde mikrop saçabilir.Çünkü gözle görülmeyen mikroplar ve organizmalar aklınıza gelmeyecek yerlerde pusuya yatmış olabilir.Spor ayakkabı giymeyi tercih edenler için önemli bir husus da temizlik konusudur.Bu yüzden yıkanmasına çok dikkat etmeniz gereken ve temizliğinde titiz davranmanız gereken Spor ayakkabılarınızı iyi kontrol etmelisiniz.Çünkü Spor ayakkabılarınız zararlı organizmalar için yuva haline gelebilir…Temizlik ve Hijyen Eğitimi Modatakip.net+kad%C4%B1n+jump+spor+ayakkab%C4%B1+1
Spor Ayakkabı TemizliğiSpor Ayakkabı Yıkaması ve Hijyeni
Onları çamaşır makinesine atmak yerine su yöntemi deneyin: İki yemek kaşığı talk pudrası, bikarbonatlı soda, iki damla karanfil yağı, iki damla çay ağacı yağı (bakterileri öldürmek için) ve iki damla lavanta yağını bir kasede karıştırın. Bir kilotlu çorabın içine ayakkabılarınızı koyarak ağzını sıkıca bağlayın ve ayakkabılarınızı iyice sallayın. Kokuya sebep olan bakterileri öldüren bu karışım, aynı zamanda çok güzel bir koku verecek. Bunu sıklıkla uygulayabilirsiniz.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
https://herteldensite.yetkin-forum.com
Cüneyt Kaptan
Admin
Cüneyt Kaptan

Adı: : M.Cüneyt Işıtman
Doğum Tarihi : 30/06/55
Erkek Mesaj Sayısı : 2774
Kayıt tarihi : 25/09/09
Yaş : 65

Temizlik ve Hijyen Eğitimi Empty
MesajKonu: Geri: Temizlik ve Hijyen Eğitimi    Temizlik ve Hijyen Eğitimi EmptyCuma Mart 15, 2013 4:07 am

PVC TEMİZLİK VE BAKIM

Zemin kaplamaları alımlarının tamamına bakıldığında ilk başta ödenen miktara göre seçim yapılmaktadır ve böylece daha ucuza bir kaplama işi yaptırıldığı düşünülür. Daha sonra oluşabilecek riskler göz önünde tutulmaz. Teknolojik işlemlerden geçirilmeyen ve dolayısıyla temizlik ve bakım maliyetleri daha yüksek olan ürünler 1 - 2 yıl içerisinde maliyet açısından aynı seviyeye gelmekte ve bundan sonrası için ilk başta kaçınılan maliyetleri aşmaktadır. Zemin kaplamalarının ömrünü uzatan bu temizlik ve bakım uygulamaları düşünüldüğü kadar ucuz maliyetlerle gerçekleştirilememektedir. Dolayısıyla kullanılacağı yere göre malzeme seçimi en baştan saptanmalı ve sonrasında oluşabilecek maliyetlerden kaçınılmalıdır. Yer kaplamalarının toplam maliyeti minimum yirmi yıllık kullanım ömrüne göre temizlik maliyetlerinin onda biridir. PUR ( poliüretan ) ile güçlendirilmiş zemin kaplamaları yeni temizlik yöntemlerinin uygulanmasına olanak sağlayan, temizlik yapan firmaların işini kolaylaştıran ve temizlik maliyetlerini düşüren özelliklere sahiptir. Temizlik işlemini kolaylaştıran PUR ( poliüretan ) pvc zemin kaplamasına üretim esnasında eklenen ve ısı yardımıyla sertleşen bir plastiktir. Bu madde sayesinde kaplamanın üst yüzeyi su geçirmez ve gözeneksiz bir hal alır. Bu sayede malzemenin içine emdirilmiş olan PUR daha sonra üzerinde kuru fırçalama yöntemi uygulandığında tekrar yüzeye çıkar ve sizi cila maliyetinden kurtarır. Böylece uzun süre, zemin kaplama malzemesini herhangi bir kimyasal madde kullanmadan ilk haliyle kullanabileceksiniz. Zemin kaplama malzemeleri üzerinde oluşan kirin %80'i ayaklarla içeri taşınmıştır. Bu kirin %90'ını ise doğru bir paspas seçimi ile engelleyebilirsiniz. Bu sayede hem temizlik maliyetleriniz düşecek hem de malzemenin ömrünü uzatmış olacaksınız. Zemin kaplama malzemesinin farklı bir korunma yolu ise üzerinde kullanılan masa, sandalye ve koltuk ayaklarının kaliteli plastikten olmasıdır. Bu sayede malzemenin çizilmesi ve yırtılması tamamıyla engellenmiş olur. Ayrıca deterjan ve su kullanımının azalması sayesinde hem maliyetler düşecek hem de çevrenin korunmasına bu tip malzemeler kullanmadığınız için destek sağlamış olacaksınız. Gereken su miktarının azalması sürtünmeyi azaltacak ve daha kolay bir temizlik olanağı sunacaktır. Temizlik için daha az kimyasal madde kullanımı da bu kimyasallara temas etmemenizi ve onları solumamanızı sağlayacaktır.

TEMİZLİK KURALLARI * PUR ( poliüretan ) emdirilmiş olan ürünler için cila kullanmayınız. * Kuru ve nemli paspas ile temizlik yapınız. * Ayak izlerini ve lekeleri temizlemek için mop kullanınız. TEMİZLEME YÖNTEMLERİ * Nemli paspaslama yapmadan önce mutlaka vakumlu temizleme yöntemiyle toz ve döküntüler temizlenmelidir. Vakumlu temizleme ile zemindeki taş, kum, toz vb. paspasla kolay arındırılamayacak olan kirler temizlenir. Ulaşılması güç yerlere vakumla ulaşılabilir. Bu sayede paspasın giremediği bölgeler temizlenmiş olur. Ön temizlik için mutlak suretle uygulanmalıdır. * Kuru ve nemli paspaslama işlemleri günlük olarak yapılmalıdır. Zemindeki günlük toz ve kiri temizlemek için geçerli bir yöntemdir. Nemli paspaslama yapılırken zeminde su kalmamasına dikkat edilmelidir. * Diğer bir temizleme yöntemi spreyli temizlemedir. Bölgesel temizlik gerektiren zeminlerde uygulanır. * Islak paspaslama yöntemi zeminin çok kirlendiği durumlarda uygulanır. Paspas çok ıslak olmamalıdır. Paspaslamanın ardından ıslak kalan bölgeler çek çek ile silinmelidir. İsteğe bağlı olarak fırçalama makinesi ile de temizlik yapılabilir. Bu işlem sırasında düşük hız kullanılmalıdır ( 150 - 200 rpm ). Bu uygulamada kırmızı lifli ped yeterli olacaktır Bölgesel olarak lekeler oluşmuş ise beyaz veya kırmızı bir ped ile nötr deterjan kullanınız. Bu işlemden sonra mutlaka temiz su ile siliniz. * Fırçalama yapılmasının ardından kalan suyu temizlemek için ıslak vakumlama yapılmalıdır. * Eğer zemininiz homojen pvc ile kaplı ise ve aşınma oluştuysa yenilemek için yüksek hızlı kuru fırçalama yapmalısınız. Bu yöntemde kullanacağınız makine hızı 1000rpm olmalıdır. Bu uygulamada kırmızı ped çok iyi sonuçlar vermektedir. * İmkanlar doğrultusunda hem fırçalama hem de vakumlama yapan makinelerde kullanılabilir. Bu uygulama sırasında fırça ya da ped kullanabilirsiniz. Seçeceğiniz pedin kırmızı ve ya beyaz olması yeterli olacaktır. * Bölgesel olarak lekeler oluşmuş ise beyaz veya kırmızı bir ped ile nötr deterjan kullanınız. Bu işlemden sonra KULLANILAN KİMYASAL MADDE BİLGİLERİ Malzemelerin üzerindeki geçirgen olmayan PUR tabakası gereğinden fazla kullanılan deterjanı emmediği için üzerinde bir tabaka oluşabilir. Bu kaplamanın görünümünü bozar, parlaklığını yok eder ve daha sonra temizlenmesini zorlaştırır. Bunların yanında pvc zemin kaplamalarının aseton, petrol, toluen, klorlu hidrokarbonlar, selüloz tinerler, yağ, mum ve sert toz temizleyicilerden zarar görebileceğini unutmamak gerekir. Kullanılacak olan kireçli su da kaplamada bir tabaka oluşmasına neden olabilir. Böyle durumlarda kireç kalıntılarını temizlemek için PH içeren bir deterjan kullanılmalıdır.

KAPLAMA ÜZERİNDE OLUŞABİLECEK LEKELER Mobilya ayakları ve tekerlekli sandalyelerde bulunan lastik kaplamanın rengini bozacak kimyasallar içerir. Kaplama üzerinde oluşabilecek bu lekeleri kaplama yönünde kazıyarak çıkarabilirsiniz. Bu sonuç vermezse kuru fırçalama yöntemine başvurmanız gerekmektedir. Diğer bir leke cinside yapıştırıcıdan kaynaklanan lekelerdir. Bu lekelerin temizliği iki adımda gerçekleştirilir. İlk önce leke silinir sonra nemli bir bezle leke ovalayarak temizlenir. Sonra silinen bölge temiz suyla temizlenir. Lekenin tamamıyla çıktığından emin olmak için elle kontrol edilmelidir.

MAKİNELERDE KULLANILACAK PEDLER VE FIRÇALAR Pedler kalınlıklarına ve kullanım biçimlerine göre çeşitli renkler alırlar. PUR desteği olan ürünlerin temizlenmesinde kırmızı lifli bir ped kullanılmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken makinenin ilk önce hafif bir hızda çalıştırılması gerektiğinde bu hızın yükseltilmesidir. Heterojen kaplamalar için beyaz ya da bej renkli bir ped veya mikrofiber kullanılmalıdır. Fırçalar alt kaplama yüzeyi pürüzlü olan ürünlerde daha iyi sonuçlar verir. Kabartmalı kaplama malzemelerinde de fırçalama yöntemi kullanılmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken makineye fırça takılmasının ardından fırçanın altına lifli bir ağ pedi geçirmenizdir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
https://herteldensite.yetkin-forum.com
Cüneyt Kaptan
Admin
Cüneyt Kaptan

Adı: : M.Cüneyt Işıtman
Doğum Tarihi : 30/06/55
Erkek Mesaj Sayısı : 2774
Kayıt tarihi : 25/09/09
Yaş : 65

Temizlik ve Hijyen Eğitimi Empty
MesajKonu: Geri: Temizlik ve Hijyen Eğitimi    Temizlik ve Hijyen Eğitimi EmptyCuma Mart 15, 2013 4:08 am

1. YÜZEY CİLALAMA
1.1. Cila Tanımı
Cila ,yüzeyde koruyucu bir tabaka oluşturarak tozlanma, kirlenme ve lekelenmeyi
geciktirmek, parlak bir görünüm sağlamak için kullanılan kimyasal bir maddedir. Cila,
zeminlerin üzerindeki gözenekleri kapatır, buralara tozların yerleşmesini engeller.
1.2. Kullanım Amaçları
Yüzeylere cila uygulanmasının nedenleri:

Günlük temizliği kolaylaştırmak
Estetik açıdan güzel ve parlak bir görüntü sağlamak

Yüzeyleri korumak
Zeminlerin yapımı için kullanılan pek çok materyal vardır (Mermer, plastik materyal
vb.). Zeminler ne kadar düzgün yapılırsa yapılsın, doğal olarak yüzeylerinde küçük
gözenekler kalır. Tozu yoğun olan yerlerde, bu küçük gözenekler içine, kirlerin yerleşmeleri
çok kolaydır. Bunların günlük olarak temizliği son derece zor ve zaman alıcıdır. Bütün bu
basit nedenler göz önüne alındığında, cilanın önemi kendiliğinden ortaya çıkar.

1.3. Cila Kullanım Yüzeyleri
1.3.1. Mermer Yüzeyler
Doğada çok çeşitli renk ve desenlerde bulunan mermer gerek konutlarda gerekse de
konaklama işletmelerinin girişinde ( antre-merdiven), mutfaklarda, banyolarda
kullanılmaktadır. Büyük karaler halindeki mermerlerle döşenmiş yüzeyler hem kolay
temizlenir hem de güzel görünür.
1.3.2. Mozayik Yüzeyler
Mozaik döşemeler çimento ve kumun içerisine mermer parçları katıldıktan sonra
yerlere döşenir ve üzeri perdahlanır(düzeltilir). Oldukça dayanıklı, ancak soğuk ve gürültülü
bir yer döşemesidir.
1.3.3. Taş Parke Yüzeyler
Taş döşemeler, sıcak iklimli yerlerde bulunan konaklama işletmeleri için yaygın
olarak kullanılan bir döşeme çeşitidir. Temizliği ve bakımı mozaik yüzeylerde olduğu
gibidir.
1.3.4. Tahta Parkeler
Bu tür döşemeler sağlık açısından faydalı olmakla beraber, işlem görmemiş adi tahta
döşemeyse kullanılması o derece zordur. İşlenmiş, boyanmış, cilalanmış (parke) tahta
döşemeler; hem güzel hem de bakımı kolaydır.
1.3.5. Vinileks ve PVC Yüzeyler
Günümüzde çok yaygın olarak kullanılmakta ve halk arasında marley olarak
bilinmektedir. Bu tür plastik hammaddeli döşeme malzemeleri, hem konutlarda hem de
işyerlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tür döşemeler, kire karşı dayanıklıdır ve
temizliği çok kolaydır. Sudan ve nemden etkilenmez.
1.4. Kullanım Alanına ve Yüzey Özelliğine Göre Cila Yapma
Zamanının Belirlenmesi
Yüzeylerin cila yapma zamanlarının belirlenmesinde yüzeyin kullanım sıklığı ve
yüzey kaplamasının özelliği etkilidir. Bunun yanı sıra cila üzerindeki aşınma belirtileri ve
cilalı yüzeyin düzenli bakımı bu sürenin belirlenmesinde rol oynamaktadır.
Sert Yüzeylerin Cilalanması(mermer, taş, taş parke, mozaik): Günlük
bakımı düzenli olarak yapılır. Ayrıca ayda bir tamirat amaçlı cilalama olmak
üzere her sezon başında ve sonunda cilalama yapılmaktadır.

Yumuşak Yüzeylerin Cilalanması (pvc, vilineks, tahta parke): Bu tür
yüzeylerde tamirat amaçlı cilalama yapmak mümkün olmadığı için, yüzeyin
aşınma durumuna göre her 1-3 ay arası cilalarının temizlenerek yenilenmesi
gerekmektedir.
1.5. Cila Yapma Araçları ve Kullanım Özellikleri
Pedler: Cila ve yıkama makineleriyle birlikte kullanılan aparatlardır. Genellikle
yüzey ovalama amacıyla kullanılır. Kullanılış amaçlarına göre farklı renklerde
üretilir.

Beyaz ped: Islak ve kuru olarak kullanılır. Otomatik yer temizleme/cilalama
makinelerinde parlatma amacıyla kullanılır
• Yeşil ped: yerin cilalanmasından önce yapılması gereken ovma işlemi
içinkullanılır. Mevcut cilayı kaldırarak temizlik yapar.
• Mavi ped: Islak veya köpüklü ovma işlemlerinin yanında kuvvetli
spreyle temizlenmede kullanılır.
• Kırmızı ped: Sprey temizliğinde kullanılır
• Siyah ped: En sert ve aşındırıcı olanıdır. Cila sökmek ya da yaş
yüzeylerde etkin temizlik amacıyla kullanılır.
Cila Makineleri: Makine, disk sürücü, ped ve ped tutucudan oluşan araçlardır.
Yüzey temizleme, yıkama, fırçalama, parlatma ve cilalama işlerinde kullanılan
yüksek devirli makinelerdir.


1.6. Cila Çeşitleri ve Kullanım Özellikleri
Cilalar kristalize ve polimerize olmak üzere iki
çeşittir. Genellikle sert cila olarak bilinen kristalize cila
ile yumuşak cila olan polimerize cila arasında şu farklar
bulunmaktadır:
Kristalize cila sadece mermer, traverten gibi zeminlere uygulanır.
Asla PVC esaslı yumuşak zeminlere uygulanmaz. Yumuşak zeminlerin
cilalanmasında polimerize cila kullanılır.
Kristalize cilada aşınan yerlere lokal yama yapılabilir. Oysa polimerize cilada
zemindeki tüm cilayı söküp yeniden uygulama yapmak gerekir.
Kristalize, uygulaması zor ve uzun süren ancak hem dayanıklı hem de
görüntü olarak daha üstün ciladır. Polimerize cila ise, daha çabuk ve elle
uygulama yapılabilen ancak çabuk aşınan bir ciladır.
Kristalize cilanın ilk uygulaması oldukça pahalı olmasına rağmen bakımı
kolay, dayanıklı ve lokal yenileme olanakları nedeniyle, uzun süreçte
polimerize ciladan daha ekonomiktir.
Kristalize cila uygulamasında, gerektiğinde sadece cila uygulaması yapılan
birkaç mertekarelik alanın trafığe kapatılması yeterlidir; oysa polimerize
cilada, cilalama bitene kadar alana kesinlikle girilmemesi gerekir.
Sert cila kullanılırken cila makinesinin yüksek devirli türden seçilmiş olmasının
cilalamada önemli bir etkisi vardır. Yumuşak cilalar genellikle daha düşük devirli
makinelerle de yapılabilmektedir. Cila makinesinin altına konulan pedın kahverengi renkte
olan veya çelik yünlü olmayan türden seçilmiş olması gerekmektedir.
Yumuşak cila, günlük olarak kullanıldığında, mop kullanarak da uygulanabilmektedir.
Cila, kova içine konulur ve mopla yüzeye sürülür. Cilanın yayılması sırasında, mop sekiz
hareketleri yapılarak yüzeyde gezdirilir. Birinci kat cila sürüldükten sonra kuruması beklenir.
Kuruduktan sonra aynı şekilde bir kat daha sürülerek işleme devam edilir.
1.7. Cila Öncesi Yüzeye Uygulanacak İşlemler
1.7.1. Yüzeyde Bulunan Eşyaların Çıkarılması
Cilalanacak yüzeyde bulunan ve cila yapılmasına engel olabilecek küçük ve büyük
eşyalar, cilalalama bitene ve cilalı yüzey kuruyana kadar uygun bir yerde istiflenmelidir.
Cilalı yüzeyin zarar görmemesi için eşyalar kurumuş bölgeye itina ile sürüklenmeden
yerleştirilmelidir.

1.7.2. Yüzeyin Temizlenmesi
Kristalize cila yapılırken şu işlem basamakları uygulanır:
Zemin iyice temizlenir,(bakınız: Yüzeylerin temizliği modülü). Kurutulur
Cila makinesine çelik yünlü ped takılır.
Kristalize cila spreylenecek ped makine yardımıyla cila üzerinde gezdirilir. Bu
işlem üç ya da altı kat arasında, istenen parlaklık sağlanıncaya kadar sürdürülür.
Bu cila uygulaması ile zeminde ek bir katman oluşmaz, zemin kimyasal işlem
ve ısı sonunda kendi parlaklığını ortaya çıkarır.
Polimerize ( wax) cilada ise uygulanan işlem basamakları şöyle sıralanabilir:
Öncelikle, zemin kir ve eski cila kalıntılarından arındırılarak kurumaya
bırakılır. Kurumayı kolaylaştırmak için zemin kuru mopla silinir.
Polimerize cila, presli kovanın içine konularak, ıslak püsküllü mop preste
sıkılabilir nemli mop ile tüm zemine eşit olarak sürülür.
Zemin kurumaya bırakılır,
Bu işlem zemine en az üç kat cila sürünceye kadar devam eder. Cila
kuruduğunda zemin üzerinde bir film tabakası şeklinde parlaklık oluşur.
1.8. Yüzeye Uygun Araç ve Gereçleri Hazırlama Yöntemleri
Cilalama için gereken araç ve gereçlerin seçilmesinde;
Cilalanacak yüzeyin cinsi
Yapılacak cilanın cinsi
Cilalanacak yüzeyin büyüklüğü dikkate alınmalıdır.
(bakınız: Cila Kullanım Yüzeyleri – Cilalamada Kullanılacak Araçlar ve
Özellikleri)
1.9. Çalışma Alanında Alınacak Güvenlik Önlemleri
Cilalanacak bölgeye uyarı levhaları koymak veya emniyet şeritleri çekmek süretiyle
müşterilerin bu bölgeye girmemeleri veya dikkatli olmaları sağlanır.
9
Resim 1.6: Güvenlik şeridi
Ayrıca müşterileri yönlendirmek amacıyla yol gösteren levhalardan konması faydalı
olacaktır.İstenmeyen kazaların önlenmesi için bu önlemlerin alınması çok önemlidir.
Resim 1.7: Yön levhaları Resim 1.8: Kaygan zemin lehvası
1.10. Çalışma Anında Alınacak Güvenlik Önlemleri
Makine, kullanım sırasında, mümkün olduğu kadar kuru zemin üzerine
basılmalıdır.
Sorunlu ya da arızalı makine ve araç gereç kullanılmamalıdır.
Elektrik kabloları ve makineler ıslak alanlardan uzak tutulmalıdır.
Uygun elektrik uzatma kablosu kullanılmalıdır.
Makineler kullanılmadan önce talimatları okunmalıdır.
Kullanılması bilinmeyen araç ve gereçleri kullanılmamalıdır.
Araç ve gereçler kullanma eğitimi alındıktan sonra, talimatlara uygun olarak
kullanılmalıdır.
Elektrikli araçlar kullanımdan önce ve sonra prizlerini kontrol etmek gerekir.
Temizlik araçlarının kullanım sırasında çalışması durduysa bir problem var
demektir.
Hemen arızalı etiketi yapıştırılıp bir raporla şefe bildirilmelidir.
Temizlik araç ve gereçlerinin kordonlarının mobilya ve kapı altına kaçmasına
izin verilmemelidir. Sivri köşelere sıkıştığında çekilmemelidir.
Elektrikli aletlerin fişleri prizden çekilmeden önce alet kapatılmalıdır. Prizden
çekerken fişten tutarak çekilmeli, kablodan asılarak çekilmemelidir.
Cila yapacak kişinin lastik tabanlı kaymayan bir
ayakkabı giymesi, cilalama sırasında ağız ve burnunu
kapatan bir maske takması sağlık açısından gereklidir.
1.11. Çalışmada Uyulacak Ergonomi Kuralları
Resim 9: Herhangi bir yükü kaldırırken eğilerek değil çömelerek kaldırınız.
Cilalama sırasında uzun süre ayakta kalınacağı için; belden eğilmeden dik durulmalı
ve cila makinasının kolları göbeğin dört parmak altında tutulmalı, yuvarlak hareketler
çizerek cilalama işlemi uygulanmalıdır.
Cilalama Yuvarlak Hareketler Çizerek Uygulanır

En ideal kullanım şekli, kolu göbeğin 4 parmak altında tutmaktır
Makinanın tutma kolu yüksekliğini kendinize göre ayarlayınız.
1.12. Yüzey Özelliğine Uygun Cila Uygulama Yöntemleri
Cila yapılacak yüzeyler cilalama öncesi cilaya hazırlık amacıyla uygun yöntemlerle
temizlenmeli ve yüzey cilaya hazır hale getirilmelidir. Temizleme için yüzey cinsine ve
durumuna göre ped' ler ve zımparalar kullanılır.
Mermer Yüzeylerin Temizlenmesi
Yüzey eğer çok kirlenmiş ve çizilmiş ise ilk önce zımpara ile temizlenmesi önerilir.Bu
işlem yüzeydeki ağır kirleri (Boya artığı, yağ, derz artığı vs.) ve kullanım ile oluşmuş
çizikleri yok eder. Ayrıca döşeme sırasında meydana gelen yükseklik farklarını da bir
seviyeye kadar yok eder. Zımpara için 40, 80, 150, 240 kalınlıkta zımparalar sıra ile
uygulanır. (Yüzey durumuna göre 80 veya 150 kalınlık ile başlanabilir, ancak finali mutlaka
240 kalınlık ile yapmak gerekir.)Yüzey çok kirli veya çizik değil ise temizleme ped'leri ve
özel temizleme deterjanları ile silinmelidir.
12
Taş ve Seramik Yüzeylerin Temizlenmesi
Zemindeki kir durumuna göre siyah kazıma ped' i, kahverengi ağır kir ped' i veya yeşil
temizleme ped' i deterjan ile uygulanır. Bunların dışında opsiyonel olarak satılan sert zemin
fırçası deterjan ile birlikte kullanılabilir.
PVC, Laminat, Parke vs. Yüzeylerin Temizlenmesi
Bu tip yüzeylerin temizlenmesinde kırmızı veya beyaz ped' lerin deterjan ile
uygulanması tavsiye edilir. Parke yüzeylerde kullanımdan ileri gelen çizik ve bozukluklar
mermer temizleme maddesinde anlatıldığı gibi zımpara ile düzeltilebilir. Bu işlemden sonra
vernik ve cila gerekir.
13
Cila ve Dolgu Maddesi Uygulanması
• İlk temizlemeden sonra zemini kurumaya bırakın.
• Zemine cila döküp koridorlara ve trafiğin yoğun olduğu diğer alanlara ilk
tabakayı yayın. Cilayı, zemin desenindeki çizgiler boyunca veya ışık
yönünde ve ince bir tabaka halinde yayın.
• İlk kat cilanın yeterince kurumasını sağladıktan sonra, zemine ikinci ve
üçüncü tabakaları uygulayın.
• Eğer kullanılan cila, keçe ile parlatılın tipte ise, fırçalamadan önce
olabildiğince uzun bekleyin.( 24 saate kadar beklenmesi önerilir).
• Dolgu maddesi uygulanması ise; zeminde boşlukların olması halinde,
cilalamadan önce dolgu maddesi uygulayın.
• Yukarıda anlatılan yöntem izlenmekle birlikte, normal olarak iki kat
dolgu maddesi yeterlidir.
• İkinci katın 10 dakika içerisinde kurumaması; zeminin hala delikli olduğu
anlamına gelir ve üçüncü katın uygulanması gerekir.
Mermer Yüzeylerin Cilalanması
Kullanım ile matlaşmış cilalı mermer yüzeyler, kırmızı ped ve cila ile eski parlak
haline getirilebilir. Çizilmiş mermer yüzeyler ise yukarıda anlatıldığı gibi temizlendikten
sonra cila beyaz ped ile uygulanır. Cilanın uygulanmasında cila marka ve cinslerine göre
farklılık olabileceği için cilanın kendi kullanma tarifine uyulmalıdır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
https://herteldensite.yetkin-forum.com
Cüneyt Kaptan
Admin
Cüneyt Kaptan

Adı: : M.Cüneyt Işıtman
Doğum Tarihi : 30/06/55
Erkek Mesaj Sayısı : 2774
Kayıt tarihi : 25/09/09
Yaş : 65

Temizlik ve Hijyen Eğitimi Empty
MesajKonu: Geri: Temizlik ve Hijyen Eğitimi    Temizlik ve Hijyen Eğitimi EmptyCuma Mart 15, 2013 4:13 am

Taş Yüzeylerin Cilalanması
Taş yüzeyler yukarıda anlatıldığı gibi temizlendikten sonra
cila beyaz ped ile uygulanır. Cilanın uygulanmasında cila marka
ve cinslerine göre farklılık olabileceği için cilanın kendi
kullanma tarifine uyulmalıdır.
PVC, Laminat ve Parkelerin Cilalanması
Kullanım ile matlaşmış parkelerin tekrar cilalanması için
kırmızı ped ve cila uygulaması tavsiye edilir. Çizilmiş veya
verniği kabarmış parkeler yukarıda anlatıldığı gibi
temizlendikten sonra beyaz ped ve cila uygulaması yapılır.
Cilanın uygulanmasında cila marka ve cinslerine göre farklılık olabileceği için cilanın kendi
kullanma tarifine uyulmalıdır.
1.13. Cila Yapılan Yüzeyi Koruma Yöntemleri
Cilalı yüzeylerin günlük temizlik ve bakımında özel olarak yapılmış cila bakım ilaçları
kullanılır. çünkü, bütün temizlik maddelerinde bir miktar alkalite vardır. Alkalite, cilayı
matlaştırır ve zamanla bozar. Cilalı yüzeylerin temizliğinde kullanılan bakım maddesinde
alkalite yoktur. Cilayı matlaştırmadan toz ve kirleri temizler.
Ayrıca bileşiminde, cilayı andıran bir madde olan günlük bakım ilacı vardır. Cilalı
yüzeyler üzerinden kirleri temizlerken, yüzeyde ince bir film tabakası meydana getirerek
parlaklığını muhafaza eder.
Cila sürülmüş yüzeylerin parlaması için yapılan işlem ise kuru ovmadır. Bu amaçla
geliştirilmiş pedlerden yararlanılacağı gibi pelüş ve mopla da cila parlatılabilir. Parlatma
işlemi cilanın türüne göre elle (mop, pelüş) yapılabileceği gibi, sert cilalarda makine ile
yapılması gerekir. Parlatma işleminin başarılı olması için cilanın kurumasının beklenmesi
gerekir. Islak cila üzerine yapılan parlatma işleminde cilanın bozulması söz konusudur.
1.14. Cila Makinası ve Aksesuarların Bakım
Teknikleri
Cila yapmada kulanılan araçlar, işi biter bitmez derhal
temizlenmelidir. Temizlenmeden bırakılan araçların üzerinde kalan cila
artıkları, sertleşerek araçların bozulmasına sebep olur. Özellikle
paspaslar, hemen yıkanmalı, cila yapmada ve parlatmada kullanılan
pedler, içinde cila sökücü bulunan bol su ile yıkanmalıdır.
Not: Yıkama esnasında ped bükülmemelidir.
15
Makineyi taşımak için kol dik duruma getirilir. Makine bastırılarak tekerleklerin
yere basması sağlanır. Çekerek hareket ettirilir.
Kol yüksekliğini ayarlamak için makinenin iki yanında bulunan kolları aynı anda
bastırarak sapı aşağı veya yukarı itin
1.15. Cila Araç ve Gereçlerini Toplama ve Depolama Teknikleri
Cilalamada kullanılan araç gereçler, işleri bittikten sonra güzelce temizlenmeli. İşi
biten araç gereçler kat ofisi malzeme depolarına, kolay ulaşılabilecek ve zarar
görmeyecekleri bir yere, düzenle istiflenmelidir. Özellikle cilaların kapaklarının sıkı
kapatılmış olup olmadığı dikkatle kontrol edilmelidir. Çünki bazı cilaların buharlaşma
özelliği vardır ve açık kalan ya da hava alan cilalar buharlaşarak maddi kayıplara ve kötü
koku yayılmasına sebep olabilir. Yine cilalama işleminde kullanılan pedler krılmayacak veya
bükülmeyecek şekilde istiflenmelidir. Makineler ise yine herhangi bir çarpmaya maruz
kalmayacak uygun bir yere kaldırılmalıdır. Makinelerin fişleri düzgün bir şekilde toplanması
ve sarılması kordonun kırılmasını önleyecek ve makinamızın kullanma ömrünü uzatacaktır.
16
Ped tutucu disk çıkartılır ve pad sökülür deterjanlı su
ile temizlendikten sonra depoya kaldırılır.
Cila işi bitince fiş pirizden çekilir, kablo
silinerek toplanır.
Kirli su tankı temizlenir, temiz su tankında
kimyasallı su kalmamasına dikkat edilir.
Alt fırçalar ve vakum lastikleri temizlenir.
Yan taraftaki mekanizma çevrilir, fırça kaldırılır
makinenin tekerlek üzerinde yürümesi sağlanır ve
yerine bırakılır.
1.16. Alanı Kontrol Etme
Cilalama işlemi bittikten sonra alan kuru bir mopla silinerek yüzeydeki toz
temizlenir.
Cila yapılan alan kontrol edilerek, cilalanmamış ya da eksik kalmış yer olup
olmadığı belirlenir, gerekirse bu alanlar tekrar cilalanır.
Kontrol işi bittikten sonra cila ve temizlik araç gereçleri toplanır, temizlenir ve
yerlerine götürülür.
Alan tekrar kontrol edilerek, herhengi bir malzeme kalıp kalmadığına bakılır.
Gerekli uyarı levhaları konularak cilalanan yüzey kurumaya bırakılır.
17
UYGULAMA FAALİYETİ
İŞLEM BASAMAKLARI ÖNERILER
Cila yapılacak yüzey çeşidini
belirleyeniz.
Yüzey çeşidine göre uygun cilalama
yöntemini belirleyiniz.
Belirlenen yönteme uygun araç
gereçleri temin ediniz.
Yöntemine uygun cilalama işlemini
yapınız.
Cila makinesi ve aksesuarların
bakımını yapınız.
Kontrol ediniz.
Cila yapılacak yüzey çeşitlerini ve
özelliklerini araştırınız.
Yüzey çeşidine uygun cilalama
yöntemini doğru öğreniniz.
Cilalama araç gereçlerini yöntemine
uygun hazırlayınız.
Yüzey özelliğine göre cilalama
işlemini doğru uygulayınız.
Cila makinesi ve aksesuarların
kullanım kurallarına uygun, bakımını
yapınız.
Yaptığınız çalışmaları kontrol ediniz.
Üniformanızı giyiniz.
Araç gereçlerin kullanımına özen
gösteriniz.
İş güvenliği önlemlerini uygulayınız.
Ergonomi kurallarını uygun çalışınız.
UYGULAMA FAALİYETİ
18
PERFORMANS DEĞERLENDİRME
Uygulama faaliyetinde yapmış olduğunuz çalışmayı kendiniz ya da arkadaşınız
kontrol listesine göre değerlendiriniz.
DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ Evet Hayır
1 Cila yapılacak yüzey çeşitlerini incelediniz mi?
2 Cila çeşitlerini araştırdınız mı?
3 Cilaların kullanma talimatlarını öğrendiniz mi ?
4 Üniformanızı giydiniz mi ?
5 Cila makinasının özelliklerini öğrendiniz mi?
6 Güvenlik önlemlerinizi aldınız mı ?
7 Cila yapılacak alanı cilalama işlemi için hazırladınız mı?
8 Cila makinasını tekniğe uygun kullanıma hazırladınız mı?
9 Cilalama işlemlerini doğru olarak uyguladınız mı?
10 Çalışma alanınızın genel kontrolünü yaptınız mı ?
11 Elde ettiğiniz sonuçlarla hedeflediğiniz amaca ulaşabildiniz mi?
DEĞERLENDİRME
Yapmış olduğunuz değerlendirme sonunda eksik olduğunuz konu varsa tekrar ederek
eksiklerinizi tamamlayınız.
PERFORMANS DEĞERLENDİRME
19
ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME
ÖLÇME SORULARI
Aşağıdaki soruları DOĞRU – YANLIŞ olarak cevaplandırınız.
1. ( ) Cila, sert yer kaplamalarının kolayca temizlenmesi, güzel görünmesi ve korunması
için uygulanan bir işlemdir.
2. ( ) Kristalize cila sadece mermer, traverten gibi sert zeminlerde kullanılır, kesinlikle
PVC türü zeminlerde kullanılmaz.
3. ( ) Cila yapmadan önce yüzey yıkanmalı ve ıslak ıslak cila uygulanmalıdır.
4. ( ) Cilalanacak yüzey, cilalama boyunca misafir trafiğine kapatılmamalıdır.
5. ( ) Cilanan yüzey, bir dahaki cilalamaya kadar hiçbir temizlik ve bakım gerektirmez.
6. ( ) Cilalama esnasında hiçbir güvenlik önlemi almaya gerek yoktur.
Cevaplarınızı cevap anahtarıyla karşılaştırınız .
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
https://herteldensite.yetkin-forum.com
Cüneyt Kaptan
Admin
Cüneyt Kaptan

Adı: : M.Cüneyt Işıtman
Doğum Tarihi : 30/06/55
Erkek Mesaj Sayısı : 2774
Kayıt tarihi : 25/09/09
Yaş : 65

Temizlik ve Hijyen Eğitimi Empty
MesajKonu: Geri: Temizlik ve Hijyen Eğitimi    Temizlik ve Hijyen Eğitimi EmptyCuma Mart 15, 2013 4:14 am

Ahşap Temizliği


Ahşap evinizin bakımını kısıtlı bir bütçe ayırarak kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle ne zaman, hangi bakımı uygulayacağınızı bilmeniz gerekir. Böylece zamanında müdahale ederek ahşap evinizin her zaman yepyeni görünmesini sağlayabilirsiniz.

Ahşap yapıyı korumada ilk adım; emprenye
Yapılardaki ahşap, yapım öncesinde koruma altına alınmalıdır. Bunun için ahşabın ön koruma denilen; emprenye sisteminden geçirilip fırınlanması gerekir. Emprenye, ahşabın yapısına uygun olarak seçilen bir koruyucu maddenin ahşabın bünyesine geçirilmesidir. Bu zehirli maddeler, ahşabın harap olmasına yol açan mantarların oluşumunu önler.

Emprenye işlemi neden gereklidir?
Emprenye olan ahşap çürümez, korozyona uğramaz, hava şartlarından, böcek ve mantarlardan etkilenmez. Zamanla eğrilip bükülmez ve üzerinde çatlamalar meydana gelmez. Bu sistem uygulandığı takdirde ahşap, minimum 50-60 yıl dayanabilir ve ölümsüzleştirilebilir. Ahşap yapıya, püskürtme yoluyla da emprenye yapılabilir.

Ahşabın üzerindeki reçinelerin yakılması
Macun ve boya işlemlerine geçilmeden önce, varsa ahşaptaki reçineler sıcak hava tabancaları (sıcak hava üfler) veya pülümüs ile (gaz ocağına hortum takılarak alev püskürtülmesi) yakılarak reçineler akıtılmalıdır. Yangın tehlikesine karşı sıcak hava üfleyen tabancaların tercih edilmesi daha uygundur.

Uygulanacak boyanın seçilmesi

Dış cephelerde, istediğiniz her boya malzemesini kullanamazsınız. Sadece, ahşabın kabul edeceği ve ahşabın özellikleri düşünülerek geliştirilen boyaları kullanmanız gerekir.

Ahşabın suyu emmesini engelleyen, nefes almasını sağlayan, esnek, çatlamayan, uzun ömürlü ve dökülmeyen boyalar tercih edilmelidir.

Boyama sırasında dikkat edilecek noktalar

Ahşaba, boyadan önce kesinlikle macun çekilmemeli, sadece ek yerlerine ve başlarına macun uygulanmalıdır.

Cepheye macun çekildiği takdirde, boya ile ahşap arasında ikinci bir tabaka oluşup zamanla dökülmelere yol açar. Bu nedenle macun sürmeyip, yüzeydeki ahşap tesirini almak daha doğru olacaktır.

Aylık bakım sırasında yapılması gerekenler

Her ay ahşap yapıların üzerindeki toz, küf ve bakteriler, hafif nemli bir temizlik ürünü ile alınmalıdır. Bu işlemin, çok sıcak saatlerde ve ıslak bezle yapılmaması gerekir. Çünkü bu, ahşapta çatlamalara ve ahşabın çalışmasına neden olabilir. Ahşabın yerle teması önlenmeli ve ahşap, arkasındaki boşluklardan mutlaka hava almalıdır. Nemli bez ile temizlenen yüzey, kuru bir bez ile de tekrar kurutulmalıdır.

Yaz aylarında görülen reçine akmaları daha fazla akıp ahşabı sarartmadan yakılmalıdır.

Çalışmayan pencereler ve şişmiş kapılar zamanında müdahale edilerek bir marangoz tarafından tamir edilmelidir.

Yer döşemelerinde açılmalar var ise; ahşabın biçimine uygun dolgu macunları ile kapatılmalı ve o noktalarda, böcek ve bakteri oluşması önlenmelidir.
temizlik şirketi, temizlik firmaları, temizlik firması,
Yer döşeme cilasının seçimi
Yer döşemesi ahşap ise cila olarak su bazlı olanlar kullanılmalıdır. Su bazlı cilalar insan sağlığına zarar vermez ve kalıcı bir kokuları yoktur. Sert ve dayanıklı cilalar, aşınmaya karşı dirençli oldukları için tercih edilebilir. Su bazlı cila her yıl bir defa bir kat uygulandığında, ahşabın bakımı yapılmış olacaktır.

Yıllık bakım sırasında yapılması gerekenler
Yılda bir ya da iki yılda bir dış cephede görülen çatlak ve çürük bölgelerde gerekli onarım yapıldığı takdirde, ahşap yapının ömrü de uzayacaktır.
Çatlakların macunlanması: Ultraviyole ışınlar ve nem, ahşabın en büyük düşmanıdır ve çatlaklar oluşturur. Dış cephelerde, eğer varsa, her yıl çatlaklar, süper dolgu malzemeleri ile doldurulmalı (çatlayan malzemenin yenisiyle değiştirilmesi daha uygun olacaktır) ve boya işlemi yapılmalıdır.
Çürüyen ahşapların değiştirilmesi: Cephelerde görülen çürümüş ahşaplar; macun veya boya ile doldurulup geçiştirilmemeli, mutlaka yenisiyle değiştirilmelidir. Aksi takdirde, çürüyen ahşap, çevresindeki ahşaplara da zarar verecektir. Her yıl olmasa bile iki yılda bir defa temizlenip kurutulmuş yüzeyler, fazla sıcak olmayan bahar aylarında bir kat örtücü boya ile boyanmalıdır. Bu boyalar asetik asit serpintisi, klorlu hava ve klorlu tuz serpintisine karşı dayanıklıdır.
Eski eser ahşap evin korunması: Eski eser ahşap evlerde, ağacın yaşını uzatacak korumalar yapmak yerine (ağacın ölmesine neden olabilir), ilk haline uygun olarak kullanmak daha iyidir. Yapının uzun süre dayanması isteniyorsa ahşap emprenye edilebilir; ama bu sistem uygulandığında ağaç tamamen ölür. Restorasyonda ağacın kendi devrindeki gibi kullanılması esas prensiptir. Dış cephelerin bakımı zor denir, ama teknik boyalarla boyanıp bilinçli uygulamalar yapıldığında, dış cephe boyasının 8-9 yıl ömrü vardır. 7-8 yılda bir bakımdan geçirildiği takdirde, ahşabın içine hiçbir şekilde atmosferik etki girmediği için, çok uzun yıllar yaşayabilir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
https://herteldensite.yetkin-forum.com
Cüneyt Kaptan
Admin
Cüneyt Kaptan

Adı: : M.Cüneyt Işıtman
Doğum Tarihi : 30/06/55
Erkek Mesaj Sayısı : 2774
Kayıt tarihi : 25/09/09
Yaş : 65

Temizlik ve Hijyen Eğitimi Empty
MesajKonu: Geri: Temizlik ve Hijyen Eğitimi    Temizlik ve Hijyen Eğitimi EmptyCuma Mart 15, 2013 4:15 am

Küf Nasıl Temizlenir?
Küfler gizlice zarar veren ve başa bela olan cinsten musibetlerdir. Küflerde bulunan küçük sporlar insanlar tarafından kolayca içe çekilebilen bir yapıya sahiptirler ve solunumla ilgili birtakım sorunlara yol açarlar. Eğer kendinizi ve ailenizi küfün etkilerinden kurtarmak istiyorsanız, evinizde su sızıntısı olan ya da nemli bölgelerini iyice gözlemleyip belirleyin. Çünkü bu tip nemli yerler küflerin oluşumu açısından oldukça uygun ortamlardır. Eğer küflenme oluşumu başlamış bir alan görürseniz hızlı davranın ve bir an önce ortadan kaldırmaya çalışın. Böylece yayılmasını engellemiş olursunuz.

Öncelikle küfe maruz kalma semptomlarına bakalım. Eğer küfe her hangi bir şekilde maruz kalırsanız burun, sinüs ve boğazınızda birtakım problemler görebilirsiniz. Solunumla ilgili bazı problemler kendini gösterir ve astım ataklarına sebep olabilir. Eğer bu tip semptomlarla karşılaşırsanız mutlaka evinizde küf olup olmadığına bakın. Bu şekilde evinizi araştırırken nemli yerlere bakın. Küf oluşumunda bodrumlar baş sırada gelirler. Bu yerler çok fazla rutubetli olurlar ve bu da küf oluşumu için uygun ortam koşullarından biridir. Banyo ve mutfaklar da bakılması gereken yerlerdendir, çünkü sürekli suya maruz kalırlar.

Eğer küf cam, ağır plastikler veya metaller gibi yerlerde oluşmuşsa kolaylıkla ev yapımı ürünlerle temizleyebilirsiniz. Hava temizleyiciler ve hava filtreleri belki havayı ve küf sporlarını temizleyebilirler, ancak var olan küfleri ortadan kaldıramazlar. Eğer küflerden kurtulmak istiyorsanız öncelikle yüzeyi yumuşak bir sabunla yıkayın ve kurumasını bekleyin. Daha sonra su ve çamaşır suyu ile bir karışım oluşturun ve küflü bölgeyi bulaşık süngeri yardımıyla ovun ve karışımın 20 dakika kadar yüzeyde beklemesini sağlayın ve işlemi tekrarlayın. Suyla yüzeyi temizleyin ve böylece işlemi tamamlamış olun. Sonunda küflerin ortadan kalktığını göreceksiniz. Ancak bu tip bir işlem yaparken eldiven, yüz maskesi takmayı unutmayın. Çamaşır suyu solumak oldukça tehlikelidir bu yüzden 3-5 dakikada bir temiz havaya çıkın.

Küf halı gibi delikli yüzeylerde meydana gelmişse yapılacak bir şey yoktur. Küflü bölgenin tamamen kesilip atılması gerekir. Halıyı kesmeden küfü yani mantar sporlarını temizlemek için çamaşır suyu kullanmalısınız.
Tuvalet Temizliği Nasıl Yapılır?Temizlik ve Hijyen Eğitimi PrintButton
Temizlik ve Hijyen Eğitimi EmailButton Kullanıcı Değerlemesi: Temizlik ve Hijyen Eğitimi Rating_star_blankTemizlik ve Hijyen Eğitimi Rating_star_blankTemizlik ve Hijyen Eğitimi Rating_star_blankTemizlik ve Hijyen Eğitimi Rating_star_blankTemizlik ve Hijyen Eğitimi Rating_star_blank / 0

Üst Kategori: Temizlik ve Hijyen Eğitimi Kategori: Genel Temizlik

Tuvalet Temizliği Nasıl Yapılır?

Bakteriler her yerde… Kapı kollarından tezgahlara, tuvalet ve çevresinden lavaboya kadar her yerde bakteriler bulunur. Tabii bunu bir korku filmine çevirmeye gerek yok ancak bakterilerin çoğalması sağlık için riskler oluşturur. Tuvalet ve çevresi sağlığa zararlı bakterilerin en çok bulunduğu yer olduğu için burada hijyenin sağlanması özellikle önemlidir. Çamaşır suyundan tuz ruhuna kadar çeşitli malzemeler ile bu hijyeni sağlamak mümkün. Ancak eğer bu ağır kimyasalları kullanmak ve solumak istemiyorsanız tuz, sirke ve karbonat gibi ürünlerle tuvalet temizliğini tam olarak yapabilirsiniz.

Evde bulabileceğiniz ürünlerle tuvalet temizliği yapabilmek için gereken malzemeler sirke, tuz, sünger, temizlik bezi, karbonat ve bunları karıştıracağınız bir leğen ile püskürtmeli plastik bir şişedir. Püskürtmeli şişe için eski bir temizlik malzemesinin ambalajını iyice temizledikten sonra kullanabilir veya devamlı kullanacaksanız bir yapı marketten satın alabilirsiniz.

Eşit miktarda su ve sirkeyi karıştırdıktan sonra püskürtmeli şişeye doldurun. Bu karşımı tuvalet içi, oturak, lavabo, lavabo tezgahı, duş küveti, duş camları ve hijyen sağlanması gereken tüm yüzeylere sıkın. Kokusu hoş olmayacaktır ama en azından çamaşır suyu gibi sirke solumanın sağlık açısından bir tehlikesi yok.

Daha sonra sirkeli suyu sıktığınız yüzeyleri temizlik beziyle silin. Sirke bakterilerin ve küfün öldürülmesi için etkili bir temizlik malzemesidir. Ayrıca pahalı kimyasal temizlik malzemelerine göre çok ucuzdur ve çevre dostudur.

Lavaboda ve lavabo musluğu kenarında biriken sabun artıklarını ve su lekelerini temizlemek için 1 çay kaşığı tuzla 4 çay kaşığı sirkeyi karıştırın. Bu karışımı süngerle temizlenecek bölgelere sürün ve etkisini göstermesi için 5 dakika bekleyin. Daha sonra su ile durulayın.

Banyo zemin kaplamalarının ve duş küvetinin temizliği için karbonat kullanabilirsiniz. Karbonatı yüzeye döktükten sonra ıslak sünger ile ovalayarak silin. Bir süre bekledikten sonra su ile durulayın.

Tuvalette tam olarak hijyen sağlamak için banyonun tamamını olmasa bile klozet kapaklarını, tuvalet içini ve oturağı sirke ile 2 günde bir temizleyin.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
https://herteldensite.yetkin-forum.com
tevrat
üye
tevrat

Adı: : Tevrat Pamuk
Doğum Tarihi : 06/05/54
Erkek Mesaj Sayısı : 435
Kayıt tarihi : 30/09/09
Yaş : 67

Temizlik ve Hijyen Eğitimi Empty
MesajKonu: Geri: Temizlik ve Hijyen Eğitimi    Temizlik ve Hijyen Eğitimi EmptyCuma Mart 15, 2013 4:27 am

SV.KAPTAN,

PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER..
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Temizlik ve Hijyen Eğitimi
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: KAYNAKLAR :: FAYDALI BİLGİLER-
Buraya geçin: